Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image


Ziyabey Yazma Eserler Kütüphanesi Yeni Görünüme Kavuştu

Sivas'ta 1908 yılında Yusuf Ziya Başara tarafından yaptırılan Ziyabey Yazma Eserler Kütüphanesi'nde yenileme çalışmaları tamamlandı

İl Özel İdaresi,  Plan Proje Yatırım ve İnşaat Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında kütüphanenin tarihi dokusuna uygun şekilde iç mekan restorasyon ve teşhir tanzim işleri yapıldı.

Çatı değişimi ile başlayan onarım çalışmalarında ahşap imalatları aslına uygun tamir edilirken, kitapların sergilenmesi amacıyla teşhir dolapları ve özel raflar da kütüphaneye kazandırıldı.  

 Ziyabey Yazma Eserler Kütüphanesine içinde bulundurduğu tarihi doküman nedeniyle, güvenlik anlamında kapalı devre kamera ve yazma eserlerin bulunduğu iki odaya ise izinsiz girilmesini önleyen parmak izi tanıyıcı sistemi kuruldu.  

İl genelinde tarihi yapıların ayağa kaldırılması için büyük hassasiyet gösterdiklerini dile getiren Genel Sekreterimiz Salih Ayhan, " Kurum olarak tarihi eserlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması yönünde önemli çalışmalarımız bulunmaktadır. Tarihi Ziyabey Kütüphanesi,  gerçekleştirilen bakım ve onarım çalışmalarının ardından yeni bir görünümüyle vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Bu vesile ile içinde bulunduğumuz Kütüphaneler Haftasını kutluyor, tüm kitapseverleri Kütüphanemizde yer alan güzide eserleri görmeye davet ediyorum" dedi.

Kütüphane Müdürü Cemal Karaca ise, Türkiye'de 16 adet el yazma eseri kütüphanesi bulunduğunu ve bunlardan birinin de Sivas'ta yer aldığını söyledi.  Kütüphanenin kısa süre önce İl Özel İdaresi'nin destekleri ile onarıma alındığını dile getiren Karaca,"Bu tarihi binanın yenilenmesi ve eksikliklerinin giderilmesi yönünde katkılarını esirgemeyen başta Sayın Valimiz Zübeyir Kemelek'e, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Salih Ayhan'a ve teknik personeline teşekkür ediyorum "dedi.